הזרקות בוטוקס לטשטוש קמטים - ד"ר דורינה קלש טיפולים

הזרקות בוטוקס לטשטוש קמטים

הבוטוקס משמש לשיפור מראה הקמטים בחלק העליון של הפנים , ובעיקר בקמטי הבעה שנוצרים עם השנים עקב פעילות השרירים (מכונים קמטים דינאמיים), כשלעיתים מתקבל שיפור גם בקמטים שקיימים במנוחה (קמטים סטטיים).

מדובר בתרופה שמרפה שרירים ומוזרקת לעור ולשריר שמתחתיה. היא פועלת באמצעות חסימה חלקית זמנית של הולכה עצבית אל השריר ובכך מפחיתה פעילות יתר שלו. העור מסביב לשרירים באזור המוזרק נהיה חלק יותר, והקמטים נעלמים/פוחתים ביעילות. ההשפעה של הבוטוקס הוא כ 3 חודשים. חשוב לציין שהזרקות חוזרות באותו אזור לאורך זמן מפחיתות את ההזרקות הנדרשות ומרווחות את הזמנים בין זריקה לזריקה לפי  מחקרים אחרונים.

את הבוטוקס מזריקים בחלק העליון של הפנים, בנקודות קבועות ובמינונים זעירים. השימוש המרכזי כיום הוא לטשטוש של קמטי הבעה בין המצח והגבות, להרמת גבות ולטשטוש של קמטים בצדיי העיניים. כמו כן, לאחרונה החלו להזריק את הבוטוקס בחלק התחתון של הפנים באינדיקציות מיוחדות.

מדובר בתרופה בטוחה ומאושרת לשימושים רבים ברפואה ,כולל לתיקון חלק מסוגי הפזילות בעין בילדים. כמו תרופות אחרות גם הבוטוקס עלולה לגרום לתופעות לוואי המופיעות בחלק קטן מאוד של המטופלים. לרוב תופעות הלוואי כוללים: כאבים/רגישות באזור ההזרקה , אודם, שטפי דם קטנים או נפיחות קלה באזור ההזרקה וכולם חולפים במהרה תוך מספר שעות.

צניחה זמנית של העפעף העליון נחשבת לתופעה לוואי נדירה יחסית וגם היא חולפת תוך כ3-4 שבועות .בנוסף קיימות תופעות לוואי נדירות  כמו טשטוש ראייה . מדובר כאמור בתופעות לא שכיחות ומינוריות שחולפות עם הזמן. ואולם, את הזריקות יש לבצע רק עם רופא בעל הסמכה לכך שמאחוריו הכשרה הולמת, ושיודע להזריק את הבוטוקס  בצורה נכונה ובטוחה .

אסור להזריק בוטוקס בעת הריון והנקה, כשישנן מחלות כרוניות שמשפיעות על השרירים (כמו תסמונת למברט-איטון או מיאסתניה גרביס), אם ישנו זיהום באזור בו מתכוונים להזריק, וגם אם היו בעבר בעיות מסוימות לאחר הזרקת בוטוקס.

ההיערכות לטיפול כוללת גם צילומים של המטופלת ממספר מבטים, החתמה על טופס הסכמה, ומריחה של משחת אלחוש מקומית לפני ההזרקה עצמה.

עוד יש ליידע את הרופא על נטילה של תרופות סיסטמיות כמו למשל תרופה להפחתת לחץ דם מקטגוריית חוסמי תעלות סידן, או אנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוסידים, מפני שבמצבים אלו יש להזריק מינונים שונים מהרגיל. מלבד זאת, יש ליידע על נטילת תרופות מסוימות כגון משככי כאבים ואספירין, או תוספי מזון כמו אומגה 3 וויטמין E – העלולים לעיתים להגביר נטייה לדימומים בזמן הזרקה.

אחרי הטיפול יש להימנע במשך יומיים מפעילות גופנית ומאמץ  גופני ולהימנע מהתכופפות. יש להימנע  מלשפשף את אזור ההזרקה כדי למנוע את פיזור הבוטוקס באזורים בלתי רצויים.

אחרי הבוטוקס החזרה לשגרה כמעט .

התוצאות עצמן נראות לעין כעבור מספר ימים ( לא מיד שכן לא מדובר בחומר מילוי ). ההשפעה של הבוטוקס מחזיקה לתקופה של 3-4 חודשים.